Trzeci post z serii postów na temat grup żywieniowych.
Trzecią grupą produktów spożywczych sa jaja :)
Nie jest to obszerna grupa bo zawiera praktycznie tylko jajka. ale jakie jajka mają możliwości ;) w końcu sa dodatkiem na prawdę wielu potraw :
-ciast
-sałatek
-omletów
-makaronów
-jajek w formie jajek :) (jajecznic, sadzonych, gotowanych na twardo i miękko)
Wartość odżywcza jaj
Najprościej rzecz ujmując, jajko składa się z przezroczystej i ciągnącej się części – białka, oraz niewielkiego, okrągłego środka – żółtka. Jednak jajko (to najpopularniejsze – kurze) zawiera w sobie dużo składników: wody (prawie 75%), białka (ok. 13%), tłuszczu (w tym prawie 4% cennych tłuszczów nienasyconych) oraz węglowodanów. W jajkach znaleźć też można niektóre witaminy – A, D, E, K oraz B2 i B12. Najcenniejszym składnikiem jajka jest białko. To białko pełnowartościowe, które zawiera wszystkie niezbędne dla funkcjonowania organizmu aminokwasy (także te, których nie potrafimy sami wyprodukować). Spożywając jajka, dostarczamy organizmowi także wapnia,żelaza,magnezu, fosforu i potasu – składników mineralnych, bez których wiele narządów wewnętrznych, kości i stawy nie pracowałyby tak wydajnie. Szczególnie istotne dla ochrony przed szkodliwymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi substancje zawiera żółtko. Jest źródłem lecytyny, która nie pozwala, by cholesterol odkładał się na ścianach naczyń krwionośnych, a także luteiny, stanowiącej ochronę przed zgubnym promieniowaniem słonecznym i korzystnie wpływającej na wzrok.
Chociaż jajka są bardzo zdrowe to ich żółtko zawiera dużo cholesterolu. Nie ma co jednak popadać w skrajność. Zdrowy człowiek nie powinien się raczej tym przejmować i powinien czerpać z tego produktu wszystkie te dobroci opisane powyżej.
Jednak na miejscu osób chorych na nadciśnienie i osób w grupie ryzyka na zachorowanie na miażdżyce zastanowiłabym się przed nadmiernym spożyciem jaj. Sama krzyczę na mojego tate który czasem zdecydowanie zbyt dużo pochłania jajek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz